SEMINÁŘE 56. LOUTKÁŘSKÉ CHRUDIMI

Kompletní program seminářů ke stažení ve formátu RTF (17 kB)



A - AUTORSKO-DRAMATIZÁTORSKÝ SEMINÁŘ

Pokud chcete upravit pro svůj soubor povídku, pohádku, román či hru,napsat svou vlastní nebo s poučit, jak postupovat, mám-li jen nápad či téma a také jak to dělají druzí, můžete to zkusit s dramaturgem a režisérem Luďkem Richterm (Divadelní společnost Kejklíř • ). P.S.: Počítejte s tím, že budete po přihlášení vyzváni, abyste lektorovi a dalším třem spoluseminaristům (adresy dodáme) zaslali rozpracované scénáře nebo údaje k předlohám a tématům, která jste si vybrali.


D – DRAMATURGIE

Petra Zámečníková, dramaturgyně divadla Minor se vás znovu pokusí provést zákrutami profese zvané dramaturgie. Tedy kde a jak hledat hry, jak je číst, čeho si všímat, jak si je rozložit a zase složit, jak odhalit jejich možnosti a úskalí, jak je upravit – zkrátka jak si připravit divadelní text pro vaši novou inscenaci.


G – GENIUS LOCI – GENIUS COSI

Hledání, objevování a divadelní oživování Chrudimských míst, osudů a příběhů s iniciátorem a realizátorem projektů site specific, členem OS MAMAPAPA, pedagogem scénografie KALD DAMU a realizátorem zahraničních projektů Tomášem Žižkou ciátorem Tomášem Žižkou (www.mamapapa.cz).


H – HLASOVKA

Pedagožka katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, herečka Jana Altmannová se pokusí vás naučit správně používat hlas – jak s ním pracovat, jak ho „loutkářsky“ stylizovat, jak se vyhnout a jak předcházet hlasovým problémům, jak odstraňovat vady řeči. Uvede vás ovšem jen na začátek cesty, práce s hlasem je pro herce celoživotní úkol a úděl.


K – KLUB PRO DĚTI (1. stupeň ZŠ)

Nabízíme tvořivé prožití chrudimské přehlídky pro děti mladšího školního věku. Klub povedou členky souboru Tlupatlapa ze Svitav - Veronika Jasanská, Jindra Homolová a Pavla Šefrnová . Klub není celodenním hlídáním dětí a bude fungovat jen v době seminářů – tedy od 8:30 do 13:00.


M – MAŇAS A MAŇÁSEK (PRO ZÁJEMCE OD 15 LET)

Takto označovaná spodová loutka má mnoho rozličných podob. Od těch improvizovaných až třeba po ty dvouruční. Seminář by měl být jakýmsi cestováním po možnostech tohoto typu loutky a jeho specifické stylizace. Jak v herectví – mluva i vodění, tak také uvědomění si témat, která maňas a maňásek unese. A „technika“ a „disciplína“, když dojde tvořivost, také není k zahození. Průvodcem vám bude herečka Mirka Vydrová (Divadelní společnost Bořivoj • www.divadloborivoj.cz).


N – NEVERBÁLNÍ DIVADLO (PRO ZÁJEMCE OD 13 LET)

Základy klasické i moderní pantomimy. Tělo jako stylizovaný předmět. Od obecného jevištního a scénického pohybu, improvizace a etudování na zadaná témata až k tvorbě vlastních neverbálních příběhů, které vyústí v malé představení. Krok po kroku vás povede mim, herec a režisér, pedagog finské divadelní školy a pravidelný lektor dílen po celé Evropě Michal Hecht (www.volny.cz/mimchal)


P – POKUS O MINIMALISMUS (INSCENAČNÍ SEMINÁŘ) Zkusme se zbavit všeho nepotřebného harampádí a dospět ke skutečnému MINIMALISMU.

Nechme k(l)apat čas! - Strážcem časomíry a inspirátorem bude režisér Jiří Adámek.
Úkol pro každého zájemce: opatřete si za účelem semináře jednu figurku / předmět / Úkol pro každého zájemce: opatřete si za účelem semináře jednu figurku / předmět / hmotu / loutku vyjadřující vaše super-ego, alter-ego nebo anti-ego.


S – SCÉNOGRAFICKÝ SEMINÁŘ – PRO VÝTVARNÍKY A REŽISÉRY

scénografka Irena Marečková a herec, muzikant a režisér Jiří Vyšohlíd

DESETeS
Strukturovaný dialog režiséra s výtvarníkem.
Skupiny, malé týmy.
Spoluautorství, vzájemná inspirace, hra.
Syntetické divadlo, jazyk loutkové inscenace.
Synopse, inscenační koncept.
Scénografické zadání.
Scénická podoba, maketa.
Scénář režijně-výtvarný a výtvarně-režijní.
Světlo.
Salon, prezentace.
P.S.: Seminář je určený plnoletým.
Společné téma obdržíte poštou během června.
Smíme-li s Vámi komunikovat přes e-mail, chat, Skype, uveďte je v přihlášce, prosím...
PP.S.: Seznamka s lektory, dotazy a další informace:
Irena Marečková, Buzulucká 4/548, 160 00 Praha 6
e-mail: rena.mareckova@seznam.cz tel.: 728 892 410


T – TECHNOLOGIE LOUTKY

Technologicko-výtvarný workshop, který vás seznámí s problematikou spodových, závěsných i speciálních loutek a herecké práce s nimi.Vyrobíte si jednoduché, ale velmi efektivní loutky, se kterými si samozřejmě i zahrajete. Radou a příkladem vám bude technolog, výtvarník a loutkoherec Vítězslav Kuschmitz (bývalý dlouholetý technolog a vedoucí dílen Ústředního loutkového divadla – autor mnoha zlepšení i „vynálezů“ právě v oblasti technologicko- vodičské)


U – U NÁS

(seminář pro …náctileté, tedy cca od 12 do 16 let)

Nahlédneme k cizím do bytů, do výtahů, do kuchyní. Pokusíme se pochopit, proč žijí tak, jak žijí. A podíváme se jim tak trochu pod kůži. Inspirací nám budou knihy: Petru Cimpoesu, Simion výtažník a Reinaldo Arenas, Vrátný. No a na závěr se samozřejmě podíváme také „k nám“. Nahlížet vám pomůže Magda Johnová ze ZUŠ Žerotín.


Z – ZVUK – HLAS – DIVADLO

Pozvání Jana Matáska k netradičním způsobům hudebního vyjadřování, k netradičním způsobům hudebního vyjadřování, používání hlasových možností a jejich využití při ilustrování děje. Není nutné se ničeho obávat, nejde zde o znalost not či o umění hrát na nějaký nástroj. Jediným požadavkem je otevřenost a kreativita. Seminář vám ukáže, jak nově poslouchat obyčejné zvuky těla, ulice, přírody i ticha. Zkusíme nalézt cestu, jak nové zvuky tvořit a využívat. Nezáleží na tom, kolik let vám je, zda máte či ne-máte hudební sluch… Cílem je naladit se na zvukově-hudební vlnu, která nám umožní společně se zaposlouchat, komunikovat a tvořit něco nového.


A ještě seminář, který je rezervován pro účastníky Loutkářské dílny v Jaroměři. Ostatní zájemci by připadali v úvahu jen pokud by se seminář nenaplnil.


L – LOUTKÁŘSKÁ DÍLNA Od března do června probíhá v Jaroměři loutkářská dílna, kterou pořádá Impuls spolu s Volným sdružením východočeských divadelníků, za lektorského vedení Karla Šefrny a Jirky Polehni. Na Chrudimi se pak, jako jeden ze seminářů a ve spolupráci s NIPOSARTAMA, uskuteční závěrečné soustředění.